Şifa Nasıl Gerçekleşir?

regresyon-750x400.jpg?fit=750%2C400
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Regresyon uygulamasına belirli bir problemle gelen danışan probleme neden olan anılarını beraberinde taşıyordur. Hatırladığımız ve hatırlamadığımız bazen hatırlamak istemediğimiz anılara sahibiz. Uygulayıcının görevi burada danışanın psişesinde taşıdığı henüz bilinçli olarak farkında olmadığı bu anıları ortaya çıkarmasına yardımcı olmaktır.

Bazen çeşitli problemlerin bu yaşamdaki köklerine ulaşabildiğimiz gibi geçmiş yaşamlardaki anılara da ulaşmak mümkün olabiliyor. Geçmiş yaşamları kesin olarak ispatlamak mümkün değildir. Ama bazı durumlarda herhangi bir sorunun kökenini araştırdığımızda kişinin şu anki yaşamında o sorunun ortaya çıkması için yeterli sebep bulunmayabiliyor. Problemli konuyla çok anlamlı bağlantılar içeren senaryolar ortaya çıkabiliyor. Örneğin kişi: “Ben, topluluk karşısına çıktığımda, sebepsiz yere çok büyük bir korku yaşıyorum; tutukluk yaşıyor, konuşamıyorum ve neden bunları hissettiğimi de bilmiyorum.” diyorsa, o kişi zaten o anda, o hissettiği korkuyla, onun kökünü, yani onun nereden kaynaklandığını ve onu meydana getiren anıyı, kendi enerji alanında, kendi içinde ve kendi psişesinde o anda taşıyor ve oraya getiriyordur. Dolayısıyla o duygudan yani onu onda meydana getiren o duyguyu geri sararak, onun kökünde ne olduğunu çok kestirme bir şekilde bulunabilir. Çünkü danışan problemi yanında getirirken bunu çözebilmesine yarayacak kaynakları da zaten yanında taşımaktadır.

Problemle ilgili anıya gidildiğinde imajinatif olarak tekrar gözden geçirilir. Yaşanan olayda şu anda yaşanan problemin duygu kökeni belirlenir. Duygunun kökeni belirlendiğinde danışan olaya farklı bir perspektiften tekrar bakar. Olayın yaşarken göremeyip, anlayamayıp eksik bıraktığı yönlerini travma, şok ve blokaj yaratan durumları tekrar gözden geçirme, daha yüksek bir perspektiften değerlendirme, yaşanılan olayın gerçek manasını anlama imkanını bulur.

Gerekli görüldüğünde, bedendeki enerji blokajlarının psikodrama uygulanarak çözümlenmesi sağlanır. Diyelim ki danışan gittiği anıda/olayda kendisini ifade edemedi ve boğazında tıkanıklık tespit edildi; “o an söyleyemediğini şimdi söyle ” ya da ”o an yapamadığını şimdi yap” diyerek danışanın kendisini ifade etmesi sağlanır. O an bunları yapamadığı için enerji bloke olmuş olabilir. Daha sonraki diyaloglarla bu blokajın çözümlenip çözümlenmediği kontrol edilir. Bu süreç mevcut problemimize sebep olan düşünce ve duygu durumu konusunda farklı anlayışa kavuşmamızı sağlar. Yaşadığımız olayları değiştiremeyiz, ancak o anıya ait duygularımızı, anlayışımızı değiştirdiğimizde, problemin üstümüzdeki etkisi de ortadan kalkar.

Terapistin rolü: kişiyi olaydan ve olayın yarattığı duygudan ayrıştırmak, olup bitene farklı bir bakış açısıyla dışarıdan baktırtmak, daha sonra ona yine kendi varlığından kaynak yüklemektir (çünkü bizim varlığımızda o kaynaklar zaten var). En etkili ve en güzel dönüşüm sağlayan terapilerin içerisinde bu sistem mevcuttur. Ayrıştırmak, gerekli temizliği yapmak (olayın nedenlerini ve bağlantılarını görmek), kaynak yüklemek ve tekrar onun içerisinde bütünleşmek.

Regresyon uygulamasında amaç kişinin problemlerini çözüp bireyin bütünleşmiş bir yaşamı devam ettirmesidir.

Regresyon Terapisinde Bütünleşme Nedir?

Katarsis (arınma, boşalım), bütünleşme ve dönüşüm.

Katarsis çözümdür, rahatlamadır. Akıl karışıklığı giderilmiştir. Taşınan yük rahatlatılmıştır. Acı gitmiştir. Üzüntü kalmamıştır. Korku giderildiğinden çaresizlik duyumu gitmiştir.

Katarsisin genel dinamiği; zihnin karanlık, ağır doğal olmayan hallerinden ve durumlarından kurtulup rahatlamaktır. Doğal olmayan, kendi ruhumuza ait olmayan anlamına gelir.

Bütünleşme tamamlanıştır; kaybedilen enerjiler geri alınmıştır, unutulmuş acı veren olaylar hatırlanıp geride bırakılmış, bastırılmış veya terk edilmiş olan bulunup kabullenilmiş ve anlayış sağlanmıştır.

Bütünleşme katarsisi sağlam bir temele bağlar. Suçluluk hissi gittiğinde özgürlük ve masumiyet geri gelebilir. Korku çözüldüğünde özgüven geri gelir. Yanlış anlamalar ve yanlış çıkarımlar temizlendiğinde anlayış geri döner.

Çocukluktan kalma bir yük ortadan kalktığında o yükün altında ezilmiş olan içteki çocuk geri gelebilir.

Dönüşüm kişilikte bir değişimdir. Daha çok farkındalığa daha çok mevcudiyete (var olmaya) ,daha çok saf enerjiye doğru genel bir kayıştır. Dönüşüm deneyimleri zirve deneyimlerdir, aynı zamanda mistiktir.

Regresyon neler olduğunu ortaya çıkarmakla, sebepleri ve sonuçları yalnızca zihinsel olarak anlamakla kalmayıp onları hissedip duyumsamakla ilgilidir. Amaç bütünleşme olduğunda, regresyon kaybın, ayrılığın ve terk edilişin, bastırışın veya robotsu tepkilerin sebeplerini bulmakla ilgilidir.

BÜTÜNLEŞME kendi içinde 2 türlüdür:

Ruhun parçalarını bedendeki enerjiler formunda bütünleştirmek veya o parçayla bir insan formunda karşılaşmak ve onunla diyaloga girip sonunda onu kucaklayıp özümsemek.

Regresyonda temel bütünleşme yöntemleri şunlardır:

-enerji formundaki kayıp niteliklerle bütünleşme

-içteki çocukla bütünleşme

-geçmiş yaşamlarla bütünleşme.

Daha kapsayıcı ve derin olan deneyimleri de içerdiğinde;

-içteki çocukla yetişkin halinin bütünleşmesi

-eril ve dişilin bütünleşmesi

-fizikselin ruhsal kısmıyla bütünleşmesi

-parçalanan ayrışmış benliklerin bütünleşmesi

-isteğimize bağlı olmayan enerjilerin kaynağı ile bütünleşmesi

-insani ve İlahi olanın bütünleşmesi söz konusudur.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
BİZE ULAŞIN

Sorularınız için bize e-posta adresimiz ve telefon numaralarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.
BİZİ TAKİP EDİN

Gelişmelerden haberdar olmak için bize sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.Antalya Regresyon 2017. Tüm Hakları Saklıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.